Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fransa’daki olaylar için endişeliyiz « Türkiye'nin Sesi Gazetesi

14 Nisan 2024 - 10:12

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fransa’daki olaylar için endişeliyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fransa’daki olaylar için endişeliyiz
Son Güncelleme :

05 Temmuz 2023 - 1:42

Fransa’daki şiddet olaylarını değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan olaylardan endişe duyduklarını belirterek, Şiddet şiddeti doğurmuş, bugünkü hadiseleri tetiklemiştir” dedi.

Bu videoyu izlemek için lütfen JavaScript’i etkinleştirin

ensonhaber.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Mayıs’ta yeniden Cumhurbaşkanı seçildi.

Kısa sürede belirlenen kabinenin mesaisi hızlı başladı.

Yeni Kabine, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında ilk toplantısını 6 Haziran’da gerçekleştirirken bugün ise Kurban Bayramı’nın ardından kabine ilk kez toplantı.

3 saat süren toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar geldi.

Fransa’daki kaosu değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde Fransa’da yaşanan kaos olayları vardı.

“Yaşanan olaylardan endişe duyuyoruz”

Konuşmasında net mesajlar veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşanan olaylardan endişe duyduklarını belirtti.

“Rüzgar ekenler fırtına biçer”

Erdoğan, “Şiddet şiddeti doğurmuş, bugünkü hadiseleri tetiklemiştir. Tarih boyunca olduğu gibi bugün de rüzgar ekenler fırtına biçmektedir.” dedi.

“Sokak olayları meşru bir hak arama metodu olamaz”

“Beyaz adamın üstünlüğüne dayanan sömürgeci, kibirli, gayriinsani zihniyetin varlığının halen devam ettirdiğinin işaretidir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

Özellikle sömürgeci geçmişi ile bilinen ülkelerde kültürel ırkçılık, kurumsal ırkçılığa dönüşmüştür. Fransa’da başlayan olayların kökünde işte bu zihniyetin inşa ettiği sosyal mimari vardır. Sistematik baskı gören varoş, gettolarda yaşamaya mahkûm edilen göçmenlerin çoğu Müslümanlardır. Şiddet maalesef şiddeti doğurmuş ve bugünkü hadiseleri tetiklemiştir. Kamu malına zarar verilmesini, sokakların yakılıp, yıkılmasını, mağazaların yağmalanmasını elbette tasvip etmiyoruz. Sokak olayları meşru bir hak arama metodu olamaz. Ancak bu sosyal patlamadan otoritelerinde bir ders çıkarması gerektiği açıktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslendi

“Bu olayların Müslümanlara göçmenlere yönelik yeni bir baskı furyasına yol açmasında da endişe duyuyoruz”

“Benzer vakalar bizde yaşandığında bizlere hak demokrasi dersi verenlerin bugün derin bir sessizliğe bürünmesi ayrıca manidardır” vurgusu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti:

Dışişleri Bakanlığımız oraya gidecek ve orada yaşayan vatandaşlarımıza gerekli uyarılarda bulundu. Endişeyle karşıladığımız son hadiselerin bir an önce sona ermesini diliyoruz. Bu olayların Müslümanlara göçmenlere yönelik yeni bir baskı furyasına yol açmasında da endişe duyuyoruz. Türkler İslam düşmanlığında en çok bedel ödeyen kesimdendir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fransa'daki olaylar için endişeliyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslendi

“Bizim tehdit siyasetine teslim olmayacağımızı tüm dünya bilir”

Teröristlere alan açarak, şehrin meydanlarını teröristlere tahsis ederek Türkiye’nin dostluğunun kazanılmayacağını artık herkesin kabullenmesi gerekiyor. Ülkemizin beklentileri ve bizlere verilen taahhütler bellidir. Verilen sözlerin tutulması devlet ciddiyetine yanaşır bir yöntemdir. Bel altı vuruşlarla mesafe alacaklarını düşünenlerin ne bizi ne de Türk milletini iyi tanımadığı aşikardır. Bizim tehdit siyasetine teslim olmayacağımızı tüm dünya bilir. Türkiye olarak bunlar sağlanana kadar geri adım atmayacağımızı bilinmesini istiyoruz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.