İstanbul’da ‘Yarısı Bizden’ kampanyasına 561 bin başvuru yapıldı « Türkiye'nin Sesi Gazetesi Resmi İnternet Sitesi

9 Aralık 2023 - 23:37

İstanbul’da ‘Yarısı Bizden’ kampanyasına 561 bin başvuru yapıldı

Son Güncelleme :

07 Mayıs 2023 - 15:40

İstanbul’da ‘Yarısı Bizden’ kampanyasına 561 bin başvuru yapıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve AK Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Murat Kurum, İstanbul’un Pendik ilçesinde Zonguldaklılarla bir araya geldi. 

Kahramanmaraş merkezli depremlerde maden işçilerinin önemli bir görevi başarıyla yerine getirdiklerini ifade eden Bakan Kurum, “Afetin ilk anından itibaren devletimiz milletimiz tek yürek olduk. Devletimizle birlikte aziz milletimiz de kardeşlerine yardım etmek, yaraları sarmak için deprem bölgesindeydi. İşte ilk yardıma koşanların başında hiç şüphesiz Zonguldaklı maden işçilerimiz vardı. Sizlerin kardeşleri, evlatları, ağabeyleri vardı. Sizler vardınız. Biz günlerce afet bölgesinde kaldık. Hangi enkazın başına gitsek kahraman maden işçilerimiz canla başla mücadele ediyordu. Hangi müjdeli haberi alsak orada mutlaka bir maden işçimiz vardı. Canları pahasına enkaz kazdılar. Yemediler, içmediler, uyumadılar, bir saniye bile durmadılar. Arama kurtarma faaliyetlerinden sonra bile karaelmasın emekçi, gözü kara evlatları, kardeşlerini asla unutmadılar. Malatya ve Hatay’da prefabrik yapılardan oluşan afetzede kardeşlerimizin bir an olsun acılarını dindirmek için el uzattılar. “Madenciler Mahallesini” kurdular. Bugün yüzlerce kardeşimiz orada kalıyor.” diye konuştu. 

‘BUGÜN AFET BÖLGESİNDE 142 BİN KONUTUMUZUN İNŞA SÜRECİ DEVAM EDİYOR’

Bakan Kurum, gece gündüz demeden afet bölgesinin yeniden ihya ve inşası için çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini ifade ederek, “İşte aynı anlayışla afet bölgesinde mimarından mühendisine, işçisinden uzmanına kadar el birliğiyle gece gündüz demeden çalışıyoruz. Bugün sahada 142 bin konutumuzun inşa süreci devam ediyor. Kararlıyız. Bir yıl içerisinde 319 bin konutu inşa ederek kardeşlerimize teslim edeceğiz. Toplamda da 650 bin konutumuzla afetten zarar gören 11 şehrimizi, Yükselen Anadolu’yu inşa edeceğiz.” şeklinde konuştu. 

‘YARISI BİZDEN’ KAMPANYAMIZA İSTANBUL’UMUZDAN 561 BİN BAĞIMSIZ BÖLÜM İÇİN BAŞVURU YAPILDI

Bakan Kurum, İstanbul’da başlatılan kentsel dönüşümde “Yarısı Bizden” kampanyasına yapılan güncel başvuruları paylaşarak, “Her iki yakamızda, 39 ilçemizde, 963 mahallemizde gece gündüz demeden çalışıyor; İstanbul’u istikbale taşımak için gayret ediyoruz. “Güvenli Konutlar, Huzurlu Yuvalar” diyoruz. “İstanbul’da 1.5 Milyon Konutluk Yüzyılın Dönüşümü” diyoruz. ‘Yarısı Bizden, Yarısı Devletten’ diyoruz. Bugün itibariyle İstanbul’umuzda 561 bin bağımsız bölüm için başvuru yaptı. Yani daha şimdiden 2.2 milyon vatandaşımızın hayatı değişiyor. İstanbul’a söz. Bu aziz şehirde 5 yıl içerisinde hiçbir riskli yapı kalmayacak.” diye konuştu. 

Zonguldak’a yapılan yatırımları anlatan Bakan Kurum, “Şehrimize son 21 yılda her alanda 30 milyar lirayı aşkın yatırım yaptık. Zonguldak’ımızda TOKİ eliyle 11 bin 227 konutumuzu sosyal donatı, yeşil alanlarıyla vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Yine “İlk Evim İlk İş Yerim” projemiz kapsamında Zonguldak’ımıza bin 650 konut inşa ediyoruz. 2 bin konut yapılacak arsamızın da alt yapısını tamamlayarak vatandaşlarımızın ev yapmasına imkân sağlıyoruz.

Zonguldak’ımızda İller Bankası aracılığıyla altyapıda yatırım tutarı 2.1 milyar lira olan 162 projemizi bitirdik. Yine şehrimizde yeşil alan miktarını artırıyoruz, toplam büyüklüğü 260 bin metrekare olan 5 millet bahçesini sizlere kazandırıyoruz.” dedi. 

‘SIRTINI KANDİL’E YASLAYANLAR VAR, BİZ SIRTIMIZI  MİLLETİMİZE YASLADIK’

Bakan Kurum, seçime sadece bir hafta kaldığını hatırlatarak, “Türkiye’yi yüz yıl geriye götürmek isteyenler var. Siyasi geçmişinde milletin tek bir derdine bile çare olamayan CHP var. Bir yanda; şehirlerimizi çarpık kentleşmeye terk eden; tek bir konut bile dönüştürmeyenler; bir tarafta tam 142 bin konutun inşaatlarını 15 günde başlatanlar var.” dedi.

Kurum, “5 yılda 100 bin konut sözünü tutmayanlar, bizim temelini attığımız metroları bile bitiremeyenler var. Onları hafriyatla dolduranlar var. Diğer tarafta; bu ülkeye milyonlarca yeni yuva kazandıran, Türkiye’yi demir ağlarla ören AK Parti var. Bir tarafta, yurt içi ve yurt dışında terörün kökünü kazıyanlar var; diğer tarafta terörün ve teröristlerin destekçisi olan sırtını Kandil’e yaslayanlar var. Biz sırtımızı her zaman milletimize yasladık.” ifadelerini kullandı. 

‘SİZİN KARNENİZ BELLİ, 4 YILDA ALDIĞINIZ NOT SIFIR’

Bakan Kurum, 4 yıldır İstanbul, Ankara ve İzmir belediyelerinde hiçbir icraat yapılmadığını ifade ederek, “4 yıl oldu. Bu şehirlerde, bu millet baharı bir türlü göremedi. Ama ne gördük biliyor musunuz kardeşlerim? Yalancı Baharı gördük. Yolda kalan otobüsler gördük. Kardan kapanan yollar gördük. Bir türlü bitmek bilmeyen metro hatları gördük. Her şeyi gördük ama hizmet göremedik, eser göremedik. Şimdi yine  ‘Yine Baharlar Gelecek!’ diyorlar. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Sizin karneniz belli. 4 yılda aldığınız not sıfır. Şimdi siz bu 4 yıl içerisinde hiçbir hizmet yapmayacaksınız, verdiğiniz sözleri tutmayacaksınız, ama şimdi çıkıp yine baharlar gelecek diyeceksiniz. Milletin aklıyla alay ediyorlar. Dalga geçiyorlar.” diye konuştu.

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.