Nurettin Canikli: FETÖ iltisaklıların görevlerine iadeleri, toplumda bölünmeye neden olur « Türkiye'nin Sesi Gazetesi

14 Nisan 2024 - 10:47

Nurettin Canikli: FETÖ iltisaklıların görevlerine iadeleri, toplumda bölünmeye neden olur

Nurettin Canikli: FETÖ iltisaklıların görevlerine iadeleri, toplumda bölünmeye neden olur
Son Güncelleme :

09 Mayıs 2023 - 21:14

AK Partili Canikli, FETÖ iltisaklarının, görevlerine iade edilme planlarına tepki gösterdi. Canikli, “Hem yargı mensupları arasında ve hem de toplumda çatışmaya ve bölünmeye neden olacaktır” dedi.

AA

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, muhalefetin KHK ile görevlerinden ihraç edilenlerle ilgili vaadine tepki gösterdi.

Yazılı açıklama yapan Canikli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere “7’li masanın”, FETÖ mensuplarını kamudaki görevlerine iade edecekleri vaadinde bulunduklarını söyledi.

“Toplumda çatışmaya ve bölünmeye neden olacaktır”

Bu vaadin ülkeye yapılabilecek en büyük kötülüklerden biri olduğuna işaret eden Canikli, mağduriyet adı altında nihai hedefin kurumlar içerisinde çatışma yaratmak olduğunu bildirdi:

On binlerce FETÖ iltisaklı üst düzey kamu elemanının KHK ile ihraç edilmeden önceki görevlerine iade edilmeleri hem Türk Silahlı Kuvvetleri’nde hem Emniyet Genel Müdürlüğü’nde hem Jandarma Genel Komutanlığı’nda hem yargı mensupları arasında ve hem de toplumda çatışmaya ve bölünmeye neden olacaktır.

Ayrıca görevlerine iade edilen FETÖ iltisaklıları, tamamlayamadıkları darbeleri tamamlamak için kripto FETÖ artıkları ile birlikte kaldıkları yerden devam edeceklerdir.

Yüzde 20’si görevlerine iade edildi

KHK ile yaklaşık 130 bin kamu çalışanının memuriyetlerine son verildiğini, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden 150’si general olmak üzere 26 bin rütbeli personelin, Emniyet Genel Müdürlüğünden çoğunluğu rütbeli polis olmak üzere 38 bin personelin, Jandarma Genel Komutanlığı’ndan 8 bin 523 rütbeli personel, İçişleri Bakanlığı’ndan 622 mülki idare amiri ve yargı mensuplarından yaklaşık 4 bin hakim-savcının memuriyetten çıkarıldığını anımsatan Canikli, bunlar arasından yaklaşık yüzde 20’sinin daha sonra OHAL Komisyonu ve mahkemeler tarafından görevlerine iade edildiği bilgisini verdi.

Canikli, KHK ile ihraç edilenlerden yaklaşık 55 bin FETÖ mensubunun aynı zamanda ceza davalarından mahkumiyet aldığını, yaklaşık 50 bin FETÖ iltisaklısının ise herhangi bir ceza mahkumiyetinin bulunmadığını belirtti.

“Bu bir ceza davası değil”

İhraçların tamamının yargının denetiminden geçtiğini ve yargı kararıyla ihraçların hukuki olduğunun hüküm altına alındığını aktaran Canikli, memuriyetten çıkarma işleminin idari bir işlem olduğunu, bu konuya bakacak mahkemelerin de idari mahkemeler olacağını vurguladı ve ekledi:

Bu bir ceza davası değildir ve ceza mahkemelerinin yargı yetkisi içinde yer almamaktadır. Bu nedenle ceza davasından mahkum olmayanların görevlerine iade edilmesini istemek hukuken son derece anlamsız ve hukuken geçersiz bir yaklaşımdır.

İdari işlem olan memuriyetten çıkarma işleminin ceza mahkumiyetini gerektiren işlemlerle karıştırılmaması gerekmektedir.

“Kolaylıkla tehlikeli bir suçluya dönüşebiliyorlar”

Canikli, FETÖ terör örgütüne gönül veren iltisaklı ve irtibatlıların adli ve idari sicilleri tertemiz olsa dahi örgütün talimatı ile kolaylıkla tehlikeli bir suçluya dönüşebildiğini kaydetti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.