“Türkiye Yüzyılı, belediyecilik hizmetlerinde yapacağımız tarihî atılımlarla şehirlerimizin de yüzyılı olacaktır” « Türkiye'nin Sesi Gazetesi

15 Nisan 2024 - 05:26

“Türkiye Yüzyılı, belediyecilik hizmetlerinde yapacağımız tarihî atılımlarla şehirlerimizin de yüzyılı olacaktır”

Son Güncelleme :

30 Mart 2024 - 0:19

“Türkiye Yüzyılı, belediyecilik hizmetlerinde yapacağımız tarihî atılımlarla şehirlerimizin de yüzyılı olacaktır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının başında ebediyete irtihal eden dava arkadaşları, AK Parti AR-GE ve Eğitim Başkan Yardımcısı Osman Karaaslan’a Allah’tan rahmet niyaz etti.

Katılımcıların, artık sonuna doğru yaklaşılan Ramazan-ı Şerifi’ni tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Allah’tan kendilerini ramazana ulaştırdığı gibi sağlıkla, huzurla ve esenlikle bayrama da eriştirmesini diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl yapılan 14-28 Mayıs’taki seçimlerde, Sultanbeyli’nin Cumhur İttifakı’na milletvekilliğinde yüzde 64 ve Cumhurbaşkanlığında yüzde 67 oy oranıyla destek verdiğini aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ahde vefanız ve kadirşinaslığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Sultanbeyli’yle bizim aramızdaki gönül bağı çok eskidir hem de çok derindir. İstanbul’un yaşadığı çarpık şehirleşme sürecinin en ağır sonuçlarının görüldüğü yerlerden biri de Sultanbeyli’ydi. Anadolu’nun dört bir yanından yeni bir hayat kurmak için buraya gelen insanlarımız hep sahipsiz bırakıldı. Bu ilçemiz, bir dönem ülkemizdeki hak ve özgürlük gasplarının adeta sembol yeri haline getirildi. İnsanlarının sırf inançlarından, kıyafetlerinden, geleneklerinden dolayı taciz edildiği Sultanbeyli, vakur duruşuyla bu badireleri geride bıraktı. Bugün Sultanbeyli, İstanbul’un yıldızı parlayan ilçelerinden biri olarak, kendini istiskal edenlere adeta nazire yapıyor.”

“MAZLUMLARA HER TÜRLÜ YARDIMI YAPTIĞIMIZ İÇİN MİMLENDİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilçe belediyesinin hayata geçirdiği projeler, yaptığı eser ve hizmetlerle Sultanbeyli’yi her geçen gün daha da güzelleştirdiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Bizim hikâyemiz de Sultanbeyli’nin durumuyla farklı değil. Emperyalistlerin uzantıları, vesayetçilere ve darbecilere eyvallah etmediğimiz için önümüze tuzak üzerine tuzak kuruldu. ‘One minute’ diyerek masumlara uygulanan zulme karşı koyduğumuz tavır için ayrımcılığa maruz kaldık. ‘Dünya beşten büyüktür’ diyerek, küresel yönetim ve güvenlik sisteminin çarpıklıklarına itiraz ettiğimiz için ambargolara uğradık. PKK, FETÖ ve DEAŞ terör örgütlerini üzerimize saranlara teslim olmadığımız için pek çok acıyla sınandık. Gazze’de yapılan katliama en üst perdeden itiraz ettiğimiz, mazlumlara her türlü yardımı yaptığımız için mimlendik. Hamdolsun önce Allah’ın yardımı, sonra da Sultanbeyli’den, İstanbul’dan, milletimizden aldığımız güçle hepsinin üstesinden geldik, geliyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Yüzyılı ile yeni bir döneme hazırlandıklarını, Türkiye Yüzyılı’nın aynı zamanda belediyecilik hizmetlerinde yapacakları tarihî atılımlarla şehirlerin de yüz yılı olacağını söyledi.

“İSTANBUL KENDİNE ORTAK KABUL ETMEZ”

Mitinge katılanlara “Buna hazır mıyız?”, “Pazar gününe kadar buna hazır mıyız?”, “Pazar günü sandıkları patlatacak mıyız?” diye soran Cumhurbaşkanı Erdoğan’a vatandaşlar, “Evet” yanıtını verdi. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben Sultanbeyli’den gümbür gümbür bir sesin geleceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “İstanbul’da 30 yıl önce başlattığımız yerel yönetim hamlesi, maalesef son 5 yıldır durmuş, hatta ibre tersine dönmüştür. Şehri yönetmesi gerekenler İstanbul’dan başka her işle uğraştıkları için bırakınız yeni projeyi, devraldıkları yatırımları bile sürdürememişlerdir. İşte şu anda İstanbul’u yöneten büyükşehir belediye başkanının acaba Sultanbeyli’ye en ufak bir yatırımı oldu mu? Büyükşehir belediyesinden ne diyor, ‘Tam ileri.’ Ne tam ileri ya, sen tam gaz geri gidiyorsun. Sultanbeyli’yi bir defa hiçbir zaman kalkıp da sahiplenmedin ki. Ulaşımıyla, çevresiyle, depreme hazırlığıyla, sosyal belediyeciliğiyle İstanbul içler acısı bir hale gelmiştir. Lazım olduklarında, hava bozuk olduğunda ya tatilde ya cumhurbaşkanı yardımcılığı peşinde ya büyükelçilerle Sarıyer’de balıkta… Bu şehrin sorunlarını bunlar çözebilir mi? İstanbul’un yönetimi yarı zamanlı mesaiyle olacak bir iş değildir. İstanbul kendine ortak kabul etmez. Ya İstanbul’a hizmet ediyorsunuz ya da bu şehri ihmal ediyorsunuz ya İstanbul’a aşkla, tutkuyla bağlısınız ya da gönlünüzde başka hesaplar var. Bu şehir hiç kimsenin şahsi ihtiraslarının aracı, atlama taşı, basamağı, oyuncağı, finans kaynağı haline getirilemez.”

“İSTANBUL’UN BİRİNCİ ÖNCELİĞİ DEPREME HAZIRLIKTIR”

Eyüp Sultan hazretlerinin uğruna surların dibinde can verdiği İstanbul’a böyle bir zulüm yapılmasına rıza gösteremeyeceklerini, Fatih Sultan Mehmet’in emaneti İstanbul’un bu hale düşürülmesine vicdanlarının el vermeyeceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, kentte yaşayan 16 milyon insanın vebali üzerlerindeyken yaşananlara seyirci kalamayacaklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara, “Bunun için ne diyoruz, ‘Yeniden İstanbul’ diyoruz. Ne diyoruz bunun için, ‘Sadece İstanbul’ diyoruz” şeklinde seslendi.

İstanbul’un beklentisi ve ihtiyacının çok olduğunu ama bazı hayati öncelikleri olduğunu da anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “İstanbul’un birinci önceliği depreme hazırlıktır. Son dönemde bu konuda herhangi bir çaba, gayret, proje, icraat gördünüz mü? Hayır. Çünkü depreme hazırlık için kullanılması gereken kaynaklar bavul bavul, ne oldu? Dolar. Ne oldu? Avro ve bunlar bir yere götürülüyor. Peki, nereye götürülüyor? Depreme hazırlık için sarf edilmesi gereken vakit, delege avlarında, DEM’le pazarlıkta. Bu DEM’i biliyorsunuz değil mi? Bizim Rize’nin çay demi değil, kazanma değil, kaybettirme hırsıyla hareket edenleri yemlemekte harcanıyor. Sanki İstanbul böyle bir tehditle karşı karşıya değilmiş gibi hareket etmekle bu tehlike ortadan kalkmıyor.”

“DEPREME DAYANIKSIZ YAPILARIN HEPSİNİ DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

Miting alanına gelirken emniyete ne kadar katılım olduğunu sorduğunu ve cuma günü olmasına rağmen 40 bin kişi bulunduğunu öğrendiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Maşallah, böyle bir cuma gününde 40 bin kardeşimle Sultanbeyli’de buluşmak bizim için hakikaten vefadır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bilim insanlarının her gün “İstanbul’u depreme hazırlayın” diye ikaz ettiğini, bu sebeple kendilerinin İstanbul’da afet bölgelerindeki gayretli çalışmalarıyla milletin takdirini toplayan Murat Kurum’u büyükşehir adayı olarak belirlediklerini aktardı.

İstanbul’a 5 yıl büyükşehir belediye başkanı olarak hizmet ettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sonra beni nereye gönderdiniz? Başbakanlığa gönderdiniz, sonra Cumhurbaşkanlığı ve dediniz ki, ‘İstanbul emin ellere teslim.’ Ve bunu yaptık mı? Şimdi de emin eller, Allah’ın izniyle Murat Kurum kardeşimle ve tüm ilçe belediyeleriyle gerçekleşecek. Önümüzdeki 5 yılda İstanbul’daki depreme dayanıksız yapıların hepsini inşallah dönüştüreceğiz. Tam bir seferberlik anlayışıyla 650 bin konutun dönüşümünü inşallah 5 yıl gibi kısa süre içinde tamamlayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul’un ikinci gündeminin artık hayatı çekilmez bir hale getiren trafik olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Ya şuraya doğru dürüst otobüs geliyor mu? Devamlı otobüsler ya yanıyor, buradaki ulaşım ne yazık ki yapılmıyor. Şimdi bütün bunlara karşı inşallah otobüslerimiz, metrobüsler olarak, otobüsler olarak, Sultanbeyli yeni bir döneme geçecek. Mevcut yönetim bizden devraldığı metro hatlarını bile yapamadığı, trafiği rahatlatacak başka projeler de geliştiremediği için şehir adeta kilitlendi. Ya bu öyle bir belediye başkanı ki şurada, Sancaktepe’de metro ile ilgili açılış yaptık. Orayı geldi, toprakla doldurdu. Ya sen nasıl bir belediye başkanısın? Nasıl bunu doldurursunuz? Bunu biliyorsunuz değil mi? Daha ne diyor bir de ‘Akıllı belediyecilik, tam ileri.’ Nasıl bir tam ileri? Sabah işe gitmek, akşam işten eve dönmek, bir yerden bir yere seyahat etmek, kayak yapmak, İstanbul sizin bu zevkinizi çekmeye layık mı? Ve İstanbul tam bir çile şehri haline geldi. Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattının durak sayılarını yarıya düşürerek, sırf açmış olmak için ne yaptılar açtılar. Sultanbeyli’ye kadar ilerlemedikleri gibi uyduruk sebeplerle hastane önünden geçecek durakları iptal ettiler. Yani bizim dönemimizde başlayan diğer birçok proje gibi metro hattını da ellerine, yüzlerine ne yazık ki bulaştırdılar, beceriksizliklerinden. Hafriyat alanına çevirdikleri metro duraklarını saymıyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İBB Başkan adayı Murat Kurum ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile iş birliğinde İstanbul’un raylı sistem uzunluğunu 1000 kilometreye çıkaracaklarını söyledi.

Ayrıca Boğaz’ın altına yapacakları yeni tünelle, iki yaka arasındaki raylı sistem geçişlerini bir araya toparlayacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un bir başka gündeminin de, engellisiyle, çocuğuyla, kadınıyla, yaşlısıyla, yoksuluyla bu şehrin dezavantajlı kesimlerinin sahipsiz kalması olduğunu dile getirdi.

“ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE İSTANBUL YENİDEN KENDİNE DEĞER KATAN BÖYLE BİR İDAREYE KAVUŞACAKTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz Murat Kurum kardeşimle merkezi idarede yaptığımız gibi, büyükşehirde de kimsesizlerin kimsesi olacak bir yönetim anlayışını hâkim kılacağız” dedi.

İstanbul’un diğer bir önemli ihtiyacının tarihî, kültürel ve insani zenginliğine uygun vizyonla çalışılması olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Haliç’i biz temizledik. Ayasofya’yı ibadete açtık. İstanbul Havalimanı’nı faaliyete geçirerek, Çamlıca Kulesi’ni ve Camii’ni yaparak, her iki tarafta pek çok abide eseri şehre kazandırarak bunun ilk adımlarını attık” diye konuştu.

Alandakilere “Durmak yok. Yaparsa…” diye seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların “AK Parti yapar” diye karşılık vermesi üzerine “Yaptık mı? Gene yapacağız” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz böyle şu andaki belediye başkanıyla değil, Cumhurbaşkanınız olarak tüm bakan arkadaşlarımla, hep beraber bu adımları attık, atıyoruz ve atacağız. İnşallah önümüzdeki dönemde İstanbul yeniden kendine değer katan böyle bir idareye kavuşacaktır” diye konuştu.

İstanbul’dan uzak tutulması gerekenler olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yönetimi üzerinde yapılacak her türlü kirli pazarlığın bu şehri kirlettiğini söyledi.

İstanbul’u kirli pazarlıklardan uzak tutmak gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Şehir halkına hizmet için tahsis edilen kaynakları yağmalayıp başka amaçlar için deste deste savurmak bu şehri üzer. İstanbul’u üzmemek gerekir. Her semtini sevmeye bir ömür vakfedilen İstanbul’u işporta pazarına düşürmek bu şehre ihanettir. İstanbul’a bu kötülüğü yapmamak gerekir. Bu örnekleri daha olabildiğince çoğaltabiliriz. Siz hepsini ve daha fazlasını zaten biliyorsunuz. Biz İstanbul’un geriye saran eser ve hizmet filmini 2019’da kaldığı yerden tekrar başlatma yanında, şehri bu cendereden çıkarmaya da talibiz. Artık bu şehirde belediyecilik sosyal medyada değil, bizzat hayatın içinde yapılacak. Artık bu şehrin insanları ihtiyaç duyduklarında, belediye başkanlarının nerede olduğunu merak etmeyecekler. İşinin başında olduğunu bilecekler.”

“CHP’YE SEÇİM KAZANDIRMAYA ÇALIŞANLARIN SÖYLEMLERİNE İTİBAR ETMEYECEĞİZ”

“Sistem İstanbul” yaklaşımıyla şehrin tüm meselelerinin birbirlerini tamamlayıcı bir anlayışla çözüleceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm bunları ve daha fazlasını 1 Nisan itibarıyla hemen hayata geçirmeye başlayacaklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun için sizlerden 31 Mart’ta sandıkları sıkı tutmanızı, en küçük bir kayıp kaçağa meydan vermemenizi istiyorum. Buradan öyle bir ses vermenizi bekliyorum ki karşı kıyıdan bile duyulsun. Hazır mıyız? Sultanbeyli, yoldaşım, gönüldaşım, dava arkadaşım Sultanbeyli, 31 Mart’ta Türkiye Yüzyılı şehirleri için hazır mıyız? 31 Mart’ta Türkiye Yüzyılı şehirleri için kararlı mıyız? 31 Mart’ta gerçek belediyeciliği tercih ediyor muyuz? Bunun için seçim gününe kadar kapı kapı dolaşmaya var mıyız? Hanımlar, var mıyız? Gençler, var mıyız? Sultanbeyli ile birlikte İstanbul haritasının tamamını Cumhur İttifakı’nın renkleriyle boyamaya var mıyız? Rabb’im hepinizden razı olsun.”

Bunun için kalan 1,5 günün çok ama çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Henüz kararını verememiş eşimiz, dostumuz, arkadaşımız varsa hepsine tek tek ulaşacağız. Bu seçimlerin önemini anlatacak, İstanbul’un bir 5 sene daha kaybetmeye tahammülünün olmadığını söyleyeceğiz. Kırgınlık varsa giderecek, yanlış anlaşılma varsa düzelteceğiz. Bir dönem bizim yanımızda oldukları hâlde şimdi sadece AK Parti’ye ve Cumhur İttifakı’na kaybettirerek, CHP’ye seçim kazandırmaya çalışanların söylemlerine itibar etmeyeceğiz. Hiçbir iddiası, elle tutulur hiçbir projesi olmayanlarla oyumuzu ziyan etmeyeceğiz. Basiret ve aklıselimle hareket ederek 31 Mart seçimlerinde inşallah şehrimiz ve ilçemiz için en hayırlı kararı vereceğiz. Ben Sultanbeylili kardeşlerime inanıyorum, güveniyorum. 31 Mart seçimlerinin şehrimize ve ülkemize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.